Élesedő árverseny a lakáshitelek piacán!
Az alapkamat csökkentésnek követve a 3,6,12 havi kamatperiódusú jelzáloghitelek kamata 2011.augusztus 29-e óta csökken. Akkor 6,75% volt az alapkamat jelenleg 0,9%. Az egy évre vagy rövidebb időre rögzített hitelek referenciakamata (3,6 és 12 havi BUBOR) ezt a változást követte. Úgy csökkent a lakáshitelek kamata, hogy a kamatfelárak (= a bank nyeresége) nem változott. Jelenleg a 2%-os kamatfelár és a 3% alatti kamat is elérhető. A jegybank bejelentette, hogy további kamatcsökkentést nem terveznek.
A folyamatosan csökkenő rövid kamatperiódusú hitelkamatok mellett a legjobb 10, 15 és 20 évig fix kamatok több mint egy éve változatlanok voltak egészen június elsejéig. A legjobb öt, három éves kamatperiódusú hitelek árazása is régóta egy nagyon szűk sávban mozgott.
A fenti állításban alapvetően semmi meglepő nincs. A jegybank alapkamat alakulása és a bankok 3,5,10,15 és 20 éves forrásköltségei között nincs összefüggés. Azonban ezen hiteltermékek árazásának befagyásában úgy tűnik nagy szerepet játszott a kellően intenzív versenyhelyzet hiánya is.
Sokáig egyetlen bank kínálatában szerepelt egyáltalán 5 évnél hosszabb kamatperiódus. Mára 7 banknál érhető el ilyen hiteltermék. A fix kamatú finanszírozást keresők száma pedig egyre nő akkor is amikor az elérhető legjobb változó kamatozású hitelkamat már 3% alatt jár.
A megfelelő kínálat és kereslet mellett pedig fix kamatú hitelek árazása is megindult lefelé, némely kamatperiódus esetében öles léptekkel.
Jelenleg az elérhető legjobb jelzáloghitel kamatok:
3 éves kamatperiódus: 4,23%
5 éves kamatperiódus: 4,49%
5 éves kamatperiódus három gyermekes CSOK igénylőknek új építés OTK: 3%
5 éves kamatperiódus használt ingatlanra OTK: 3,85 %
10 évig fix (= a futamidő is csak 10 év lehet): 4,25%
10 éves kamatperiódus (=a futamidő lehet hosszabb 10 évnél): 5,72%
15 évig fix (= a futamidő is csak 15 év lehet): 5,22%
20 éves kamatperiódus: 6,99% - Csak egy bank kínál ilyen ajánlatot és az árazása több, mint egy éve változatlan
!!!Amennyiben csak a kamat és egyszeri költség (THM) alapján választunk finanszírozást előfordulhat, hogy a hitelünk tényleges összköltségét tekintve egy kifejezetten drága megoldást kapunk . Itt nem a különböző kamatperiódusok között meglévő kamat- és kockázatkülönbségre utalok. Azonos kamatperiódusú ajánlatok összehasonlításakor sem elég a kamatot (és a hitel egyszerű költségeit) összemérni. Egy kedvező kamatú hitel is méregdrága hitellé alakulhat …
1, Ha a hitel igénylésekor vállalt havi jóváírásokat nem teljesítjük. Mostanra a fix kamatú hitelek esetében is általános gyakorlat lett, hogy amennyiben a hitel teljes futamidejére vállalják a hiteligénylők, hogy egy bizonyos határértéket meghaladó jóváírás érkezik havonta a hitelező banknál vezetett folyószámlára, akkor a hitel teljes futamidejére kamatkedvezményt kapnak. (Amennyiben jóváírás érkezik a törlesztési számlára az plusz bevételt fog jelenteni a banknak és annak kockázata is csökken, hogy a pénzintézet nem tudja beszedni a havi törlesztőt.) Mi történik akkor ha vállalt jóváírás nem teljesül? A hitel kamata emelkedik.
A következő szempontokat vegyük figyelembe a lakáshitelünk kiválasztásakor:
- mekkora jóváírás teljesítésére kötelezzük el magunkat?
- egy számláról kell érkeznie vagy jöhet több forrásból is?
- jövedelemként kell érkeznie, vagy más jogcímen jöhet?
- egy összegben kell érkeznie vagy több tételben is jöhet?
- ha elveszítjük a kamatkedvezményt akkor mennyivel emelkedik meg a hitelünk törlesztőrészlete?
- visszaszerezhető-e és ha igen mennyi idő után a kedvezmény?
Sok esetben a prémium árazású kölcsönből egy a piaci átlagnál jelentősen drágább hitel lesz, ha a kamatkedvezmény feltételét nem sikerül teljesíteni!
2, Ha előtörlesztünk
Március 21-ével megszűnt a korábban kormányrendelet keretében biztosított díjmentes előtörlesztés lehetősége és előtörlesztési díj maximális nagysága is nőtt. ( A korábban felvett hitelekre még a korábbi szabályozás vonatkozik.)
Nőtt azon pénzintézetek száma is ahol az x éven belül történt előtörlesztést oly módon büntetik, hogy hiteligényléskor elengedett költségeket utólag kiszámlázzák. Az sem mindegy, hogy bármilyen összegű előtörlesztés az előtörlesztési díjon felüli plusz költséget von maga után, vagy csak egy határértéknél nagyobb, vagy csak a teljes tartozás visszafizetését büntetik. Persze az a legjobb, ha bármennyit előtörleszthetünk úgy hogy nem kell az elengedett költségeket utólag kifizetni, sőt maga az előtörlesztés is ingyenes. Van ilyen hitelajánlat is.
Annak szemléltetésére, hogy egy előtörlesztés milyen brutálisan magas plusz költséget jelenthet álljon itt két konkrét példa:
- 15 millió Ft-os lakáshitelünk folyósítását követő 5 éve belül lejár egy ltp megtakarítás és szeretnénk a megtakarításunkkal csökkenteni a hiteltartozásunkat.
Előtörlesztés díja: az előtörlesztett összeg 1,5%-a: 21.000 Ft
Hiteligényléskor elengedett költségek: 225.000 Ft
= 246.000 Ft – Vagyis 40.000 Ft híján a teljes az ltp után járó állami támogatást odaadtuk a hitelező bankunknak
- 15 millió Ft-os lakáshitelünket folyósítását követő 5 éven belül teljes egészében visszafizetjük
Előtörlesztés díja: az előtörlesztett összeg 1,5%-a: 225.000 Ft (nem számoltam a közben visszafizetett tőkével)
Hiteligényléskor elengedett költségek: 225.000 Ft
= 450.000 Ft
Mindkét esetben 1%, de maximum 30000 Ft is lehetett volna előtörlesztés díja, ha annakidején másik pénzintézetre esik a választás.
3, Ha kamatkedvezményért cserébe, olyan drága biztosítást, bankszámlacsomagot kell választani, amit a kamatkedvezmény levonása után is olcsóbban, jobb szolgáltatások mellett is megkaphattunk volna máshol.
Érdemes olyan szakember segítségét igénybe venni, aki nemcsak néhány pénzintézet ajánlatát ismeri és a kamatkedvezmények feltételeit és az előtörlesztés költségeit is figyelembe véve segít nekünk a legkedvezőbb finanszírozási lehetőséget megtalálni.
Solymosi Gábor
vezető hitelszakértő
gabor.solymosi@benkspartner.hu
+36 30 492 5127