Hitel törlesztési moratórium
Sokakban csak most tudatosult az, hogy ha éltek a hitelmoratóriummal, akkor az elengedett kamatokat ki kell fizetni és ez a futamidő hosszabbodásával is jár. Ráadásul a moratórium alatt lévő hitelnek a futamideje nem csupán a felfüggesztéssel érintett időszakkal hosszabbodik meg, hanem több hónappal. Nézzük, hogy mi is történik pontosan a moratórium után az érintett hitelekkel és hogyan lehet ezt kivédeni.
Mik a futamidő hosszabbodásának okai?
egyrészt a moratórium időtartama, ami összesen 15,5 hónap lehet (2020-ban 9,5 hónap + 2021-ben 6 hónap),
másrészt az ezen időszak alatt ki nem fizetett kamattartozást (kamatos kamat nélkül) úgy kell egyenletesen törleszteni a megváltozó futamidő hátralévő részében, hogy az megegyezzen a hitel szerződés szerinti törlesztőrészletével.
Az tehát, hogy kinek mennyivel nő meg a futamidő és mennyivel kell többet visszafizetni, függ a hitel kamat szintjétől, a szerződés szerinti futamidőtől, a lejárati szerkezetétől.
Lehet-e ezekkel a hitelekkel kezdeni valamit?
Jó hír, hogy ezen még akkor is tudunk valamelyest korrigálni, ha már hónapok óta moratóriumban van a tartozás. A hiteleinkre egyébként is érdemes ránézni legalább 3 évente, hiszen ezzel rengeteget spórolhatunk. Az elmúlt 6 évben a lakáshitelek törlesztője átlagosan 25%-kal csökkent, pl. egy 15 millió forint összegű, 20 éves futamidejű lakáshitel átlagos törlesztőrészlete ~115 500 Ft volt 2015. márciusában, jelenleg egy ugyanilyen kölcsön havi részlete ~85 900 Ft. Havi ~30 ezer forint nem kevés megtakarítás, nem beszélve arról, hogy havonta ennyivel kevesebb kamatot kell kifizetnünk a banknak (ez egy év alatt ~360.000, 10 év alatt pedig ~3.600.000 Ft megtakarítást jelent.)
A másik fontos szempont a hitelek biztonságosabbá tétele. A fenti példában szereplő hitel 5 éves kamatperiódusú, ezt az átdolgozáskor 10 évesre válthatjuk úgy, hogy maradjon az eredeti, szerződés szerinti futamidő. Meglepő, de még így is alacsonyabb lehet a havi törlesztő párezer Ft-al az eredetihez képest, hiszen annyival jobbak most a lakáshitel kamatok.
Összefoglalva a fentieket: akinek már több, mint 2 éves a hitele, érdemes ránézni, hogyan, milyen feltételekkel lehet ezt átdolgozni, aktualizálni annak érdekében, hogy ne fizessen fölöslegesen ki több kamatot a banknak, mint amennyit muszáj. Aki pedig élt a moratóriummal, annak úgy gondoljuk, hogy „kötelező” felmérni ennek a következményeit és megnézni az alternatívákat.